Czy każdy może zostać dziennikarzem?

Bycie dziennikarzem zobowiązuje.

To jeden z tych zawodów, który poza warsztatem wymaga również odpowiednich predyspozycji. Umiejętności interpersonalne, komunikatywność, odporność na stres i swoboda dająca się zaobserwować w trakcie wystąpień publicznych to najważniejsze z nich.

Dziennikarz, ze względu na występy przed publicznością powinien potrafić dobrze się zaprezentować. Odpowiednia postawa, artykulacja, mimika i umiejętny dobór słownictwa to jedne z tych składowych, które zadecydują o odbiorze prezentowanych treści.

Bardzo zależało nam na tym, by uczestnicy naszych reportażowych warsztatów stojąc przed kamerą nie tylko wypadli profesjonalnie, ale poczuli się pewnie, potrafili ocenić swoje predyspozycje i popracować nad warsztatem.

W trakcie zajęć przeprowadzonych przez Państwa Kazibudzkich (ConsArt + Fundacja Czara Potencjałów) uczniowie kolejnych grup mieli okazję nie tylko poznać tajniki komunikacyjne, ale wykonać profil zachowań i sprawdzić się w trakcie wystąpienia przed kamerą.

Zajęcia podzielone zostały na 2 spotkania. Wzięły w nich udział dzieci ze szkół podstawowych w Łaźcu, Blachowni, Konopiskach oraz Hucie Starej B.


Huta Stara B


SP Konopiska

SP Łaziec

Zajęcia w ramach projektu „Odkrywamy naszą małą ojczyznę” równolegle odbywają się w 4 szkołach: w Łaźcu, Hucie Starej B, Konopiskach i Blachowni. W trakcie jego trwania uczniowie mają okazję poznać tajniki procesu powstawania filmów i nagrań.

Tym razem zapraszamy do zapoznania się z relacją z zajęć w Szkole Podstawowej w Łaźcu. Prowadzący (Marta Kowalik i Marek Suszalski) przybliżyli dzieciom podstawy dotyczące manualnych ustawień trybu filmowego. W części warsztatowej uczniowie obejrzeli nagrania, które przeanalizowali pod kątem logistyki.

Co to znaczy, że materiał jest kinowy?
Ile kamer wykorzystanych zostało w nagraniu?
Czy w pracach nad nagraniem uczestniczył dźwiękowiec i montażysta?
Ilu aktorów uczestniczyło w pracy studyjnej?

Jak się okazało, odpowiedzi na te pytania nie zawsze były oczywiste:)